Adliyeler gazetecilerin ikinci adresi olmuştur

Adliyeler gazetecilerin ikinci adresi olmuştur

TGC “Türkiye’de Gazeteci Olmak Gazeteci Ölmek!” etkinliğinin üçüncüsünü düzenledi. Türkiye’de Gazeteci Olmak, Gazeteci Ölmek etkinliğinde konuşan TGC Başkanı Olcayto, “Bugün öldürülmüyor ama gazeteciler cezaevlerinde, adliyelerde süründürülüyor.

Adliyeler gazetecilerin ikinci adresi olmuştur

Levent Bulut / Dokuzsütun

Günümüzde artık Adliyeler gazetecilerin ikinci adresi olmuştur” dedi

Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü nedeniyle İstanbul’da düzenlenen Türkiye’de Gazeteci Olmak, Gazeteci Ölmek etkinliğinin üçüncüsünde gazetecilerle, ölen gazetecilerin yakınları söz aldı. TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’nun konuşmasıyla başladı. Başkan Olcayto konuşmasında şu görüşlere yer verdi: ” Değerli dostlar bu topraklarda gazeteci olmak hep zor olmuştur ama hiç bu kadar güç olmamıştır.

II. Meşrutiyetten bu yana öldürülen 66 gazeteci var. Bugün öldürülmüyor ama gazeteciler cezaevlerinde, adliyelerde süründürülüyor. Günümüzde artık Adliyeler gazetecilerin ikinci adresi olmuştur. Gazetecilerin yaşam hakkı, haber yazma, kitap yazma hakkı yok. Güç günler geçiriyoruz. Türkiye’ye yayılan bir korku perdesi var. İnsanlar gece eğlenceye çıkmaya, çocuklarını maça göndermeye korkuyorlar.

Zor günlerden geçiyoruz ama meslek örgütleri olarak dayanışmayı elden bırakmıyoruz. Daha yaşanası bir Türkiye için umudumuzu asla yitirmemeliyiz.

İki otorum şeklinde gerçekleşen toplantının birinci oturumunda “Gazeteci olmak” başlığı altında görüşler paylaşıldı. Oturumun moderatörlüğünü TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş ve TGC Kültür Sanat Komisyonu Üyesi Yasemin Arpa üstlendi.İkinci oturumun moderatörlüğünü ise TGC Başkanı Turgay Olcayto yaptı. “Gazeteci ölmek” başlığı altında yapılan ikinci oturumda, CHP milletvekili Utku Çakırözer, Gazeteci-Yazar Altan Öymen, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Aydın Engin, Metin Göktepe’nin kardeşi Meryem Göktepe, Yurt Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Sibel Köklü (Öldürülen gazeteci Nuh Köklü’nün eski eşi) söz aldı.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.