ABD'de korona aşısı davalık oldu: Savcıdan şok suçlama

ABD'de korona aşısı davalık oldu: Savcıdan şok suçlama

ABD’nin Kansas eyaleti ilaç devi Pfizer hakkında KOVID-19 aşısı hakkında yanıltıcı beyanlarda bulunduğu gerekçesiyle dava açtı.

ABD'nin Kansas eyaleti, ilaç devi Pfizer'e karşı yasal işlem başlatarak şirketin KOVID-19 aşısı hakkında yanıltıcı beyanlarda bulunduğunu iddia etti. Thomas County Bölge Mahkemesi'nde açılan davada, Pfizer'in aşıyla ilgili potansiyel riskleri gizleyerek ve aşının etkinliğine ilişkin yanlış iddialarda bulunarak Kansas Tüketiciyi Koruma Yasası'nı ihlal ettiği ileri sürülüyor.

Kansas Başsavcısı Kris Kobach, "Pfizer, Amerikalıların doğru bilgiye ihtiyaç duyduğu bir dönemde aşısı hakkında halkı aldatmak için çok sayıda yanıltıcı beyanda bulundu" dedi. İddialar arasında Pfizer'in aşıyı düşük gibi hamilelikle ilgili komplikasyonlar ve miyokardit ile perikardit gibi kalp sorunlarıyla ilişkilendiren kanıtları açıklamaması da yer alıyor.

Pfizer ise aşıyla ilgili açıklamalarının doğru ve bilime dayalı olduğunu savunuyor ve davayı dayanaktan yoksun olduğu gerekçesiyle suçlamaları reddediyor. Şirketin duruşunu destekleyen ABD Gıda ve İlaç İdaresi, Haziran 2021 itibariyle, aşının etiketinde miyokardit ve perikarditin nadiren görüldüğünü ve özellikle ergenlik çağındaki erkekleri ve genç erkekleri etkilediğini kabul etmiştir. Ayrıca, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından 2023 yılında yapılan ve 21 çalışmayı içeren bir incelemede COVID-19 aşıları ile düşük arasında herhangi bir bağlantı bulunmamıştır.

Dava ayrıca Pfizer'i, BioNTech ile ortaklaşa geliştirilen aşısının, virüsün çeşitli mutasyona uğramış türlerine karşı oldukça etkili olduğunu ve hem hastalığı hem de bulaşmasını önleyebileceğini yanlış bir şekilde iddia etmekle suçluyor.

Bu yasal itiraz, Teksas Başsavcısı Ken Paxton tarafından geçen yıl Pfizer'e karşı açılan ve halen devam eden benzer bir davayı takip ediyor. Pfizer, Teksas'taki davayı da haksız bulmuştu.

Kobach, soruşturmada Kansas'la birlikte çalışan diğer eyaletlerin de kendi davalarını açmalarının beklendiğini belirtti. Pfizer ile ortaklığı olmasına rağmen BioNTech, Kansas'taki davada davalı olarak gösterilmedi.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.