81 ilde miraslar artık bu şekilde paylaştırılacak ‘Hisseli Tapusu olanlar dikkat’

81 ilde miraslar artık bu şekilde paylaştırılacak ‘Hisseli Tapusu olanlar dikkat’

Miraslar için alınan kararda birçok kişinin ortak sorunu haline gelen tapuda pay sisteminde değişikliğe gidilerek 81 ilde devreye sokuldu.

Türkiye genelinde mirasçılar için önemli bir adım atıldı. Yapılan son düzenleme ile birlikte miras paylaşımında kurallar belirlenerek 81 ilde devreye sokuldu.

Yapılan yeni düzenlemeler, miras paylaşımındaki anlaşmazlıkları çözmek için kolaylıklar sağlamayı hedefliyor. Özellikle devir işlemleri gibi önemli konularda yapılan düzenlemeler, aile içindeki miras paylaşımını daha adil hale getirdi.

tapu-1.jpg

MİRAS PAYLAŞINDA SÜREÇ DAHA ŞEFFAF İŞLİYOR

Söz konusu değişikliklerle miras paylaşımındaki çıkan sorunların üstesinden gelmek daha mümkün hale gelirken bu sayede kardeşler arasındaki problemleri en aza indirme çabaları, miras paylaşımında daha adil ve şeffaf bir süreci oluşturuyor.

Hisseli tapuların paylaşımında, artık hissedarların anlaşması tek önemli şart olarak kabul edilirken ayrıca noter onayına gerek kalmıyor. Fakat hisseli tapu alımında, Tapu Sicil Müdürlüğü ve noter işlemleri tamamlanmış olmalı. Bunun yanı sıra tapunun sınırları belirlenmeli ve parseller tespit edilmesi gerekiyor.

Mirasçılardan biri sözleşmeye imza atmadığı takdirde diğer mirasçıların mahkemeye başvurma hakkı bulunuyor.

1639150652-6052726a45d2a07788d0535e-jpg.webp

DÜZENLEME FORMALİTELERİN AZALMASINI SAĞLIYOR

Bu yeni düzenleme, miras paylaşım sürecini daha basitleştirirken, tam bir uzlaşma sağlanamadığında hukuki yolların hala geçerli olduğunun altını çiziyor.

Mirasçıların haklarını korumak için sözleşme imzalamalarının önemi ifade edilirken, herhangi bir ihtilaf durumunda mirasçıların yasal haklarını arama özgürlüğünü koruyacağını bu düzenlemede belirtiliyor.

Sonuç olarak, bu düzenleme miras paylaşım sürecindeki formalitelerin azalmasını sağlıyor. Bu kolaylık sayesinde kardeşler arasındaki ilişkiler olumlu bir şekilde etkilenirken mirasçılar arasında daha hızlı, şeffaf ve anlaşılır bir paylaşım süreci doğuyor.

tapu2.jpg

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.