"2017 yılında 25 milyon TL yatırım yapmayı planlıyoruz"

TeknoSA Genel Müdürü Gürcan: "2016 yılının son çeyreğinde 10 milyon TL kar ederek yılı pozitif tamamladık. Şimdi tüm kanallarımızda daha mükemmel bir deneyim için yenilenme atağına başlıyoruz. 2017 yılında 25 milyon TL yatırım yapmayı planlıyoruz".

"2017 yılında 25 milyon TL yatırım yapmayı planlıyoruz"

"2017 yılında 25 milyon TL yatırım yapmayı planlıyoruz"

TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan, 2016 yılının son çeyreğinde 10 milyon TL kar ederek yılı pozitif tamamladıklarını belirterek, "Şimdi tüm kanallarımızda daha mükemmel bir deneyim için yenilenme atağına başlıyoruz. 2017 yılında 25 milyon TL yatırım yapmayı planlıyoruz." dedi.

Gürcan, Sabancı Holding’in elektronik perakende sektöründeki markası TeknoSA'nın, 2017 hedeflerini basın toplantısı ile açıkladı.

Geçen yılın, yeni iş modelleri, iş birlikleri ve müşterilere yeni ürün ve hizmet sunmaya odaklandıkları bir yıl olduğunu aktaran Gürcan, "2016 yılının son çeyreğinde 10 milyon TL kar ederek yılı pozitif tamamladık. 2017’ye müşterilerin değişen ihtiyaçlarına paralel olarak daha fit bir şekilde girdik. Şimdi tüm kanallarımızda daha mükemmel bir deneyim için yenilenme atağına başlıyoruz. Yatırımlarımızın odağında mağazalarımız ve online platformlarımızda hayata geçireceğimiz yenilikler, insan kaynağı ve fark yaratan hizmetler olacak." diye konuştu.

69 ilde 210 mağaza ile sektörün Türkiye’deki en yaygın markası olduklarının altını çizen Gürcan, “Çoklu satış kanallarımızda geçen yıl 200 milyonun üzerinde tüketiciyi ağırladık. 2017 yılında 25 milyon TL yatırım yapmayı planlıyoruz. Geliştirdiğimiz hizmet ve uygulamaları derinleştirip, entegre bir yapı ile daha çok müşteriye ulaşacağız. 2017’de benzer mağaza satışlarında (LfL) pazarın üzerinde büyüme ve yıl genelinde operasyonel karlılık hedefliyoruz.” diye konuştu.

 

- "Akıllı telefonlar, en büyük ürün grubu olmaya devam edecek"

Bülent Gürcan, bu yıl tüketici teknolojisi ürünleri pazarının mevcut trendlere göre yüzde 8 büyümesini beklediklerini ve bu büyümenin içerisinde TeknoSA olarak güçlü bir şekilde yer alacaklarını vurgulayarak, "17 yıldır ülkemizde teknoloji perakendeciliğinin değişmez gücüyüz. Tek adreste teknoloji ürün ve yenilikçi hizmetlerini bir arada sunarak sektörde fark yaratıyoruz. 2017 yılında Türkiye’nin geleceğe bağlantı noktası olmayı sürdüreceğiz. Herkes için teknoloji ve teknolojiye dair her şey TeknoSA’da olacak." ifadelerini kullandı.

Sektörün dijital bir dönüşüm sürecinde olduğunu ve tüketici alışkanlıklarının hızla değiştiğini dile getiren Gürcan, Avrupa'da online teknoloji alışverişlerinin payının çift haneli rakamlara ulaştığını, Türkiye’de ise bu oranın henüz yüzde 2,6 olduğunu söyledi.

Gürcan, burada güçlü bir potansiyel bulunduğunu aktararak, "Biz çoklu kanal yapılanmamızı bir taraftan global trendleri izleyerek bir taraftan da Türkiye’nin dinamiklerine bakarak güçlendiriyoruz. Sağlam altyapımız ve yaygın mağaza ağımız, çoklu kanal stratejisinde bize önemli bir avantaj, müşterilerimize ise kolaylık ve hız sağlıyor." şeklinde konuştu.

Yeni teknolojilerin sektöre hareket getireceğini belirten Gürcan, şunları kaydetti:

"2017 yılında tüm dünyada satılan akıllı telefon adedinin 1 milyar 443 milyona ulaşması bekleniyor. Akıllı telefonlar tüm dünyada pazarın hemen hemen yarısına karşılık gelecek şekilde en büyük ürün grubu olmaya devam edecek. TeknoSA’da da bu trendi görüyoruz. 2016 yılında bu kategoride pazarın 2 katı oranında büyüdük. 2017’de giyilebilir teknoloji ürünlerinin gelişmiş versiyonlarıyla buluşacağız ve ilgi daha da artacak. TeknoSA olarak biz de giyilebilir aksesuarlarda 2016 yılında yüzde 152’lik bir büyüme gerçekleştirdik. 2017 yılında da giyilebilir teknolojilerin çok hızlı büyüyeceğini öngörüyoruz."

- "TeknoGaranti ile ürünlere ek garanti veriyoruz"

TeknoSA Genel Müdürü Gürcan, 2015’te sektörde bir ilke imza atarak TeknoSA çatısı altında mobil iletişim hizmetini müşterileriyle buluşturduklarını anımsatarak, 2016 sonunda 100 bin aboneyi geçtiklerini ve 2017'ye de çok hızlı girdiklerini anlattı.

Mobil iletişim markalarını Teknosacell olarak yenilediklerine işaret eden Gürcan, "Hattını Teknosacell’e taşıyan müşterilerimiz tek faturada hem iletişim hem de cihaz ihtiyaçlarını 24 ay taksitle karşılayabiliyorlar. Şimdi eski telefonunu TeknoSA’ya getirenlere yeni telefonları ekstra indirimli alma olanağı da sunmaya başladık. Çok yakında bu hizmeti tüm mağazalarımıza yaygınlaştıracağız." diye konuştu.

Gürcan, TeknoSA'nın akıllı ürün ailesi Preo'nun sektörde yürütülmüş en kapsamlı "Private Brand" uygulaması olduğuna dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

"Preo markası altında satılan ürünler, TeknoSA güvencesini ve tecrübesini sunuyor. Akıllı telefon ve akıllı saat ile yola çıktığımız Preo ailesini sürekli genişletiyoruz. Aksesuar, akıllı saat, action cam, VR Box, kablosuz şarj üniteleri gibi akıllı ürünlerle de farklılaşma sağlıyoruz. Preo markalı ürünlerimizin çeşit sayısı 100’ü aşıyor. 2016’nın son çeyreğinde sanal gerçeklik gözlüğümüzü, gaming ürünlerimizi ve çok ilgi gören akıllı saatimizin yenisi Pwatch 3’ü tüketicilerle buluşturmaya başladık. Pwatch saatlerimiz ile 2016’da pazarın iddialı ürünleri arasında en çok satan 3. ürün olmayı başardık. Müşterilerimizin ihtiyaç ve talepleri paralelinde, Preo markalı ürünlerin çeşitlenmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz."

TeknoSA'nın satış sonrası hizmetlerde de sektörde ilklere imza attığını ve tüketicilerin tercih sebeplerinde çok önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Gürcan, "Satış öncesi ve sırasında olduğu gibi satış sonrasında da müşterilerimizin her zaman yanında olmaya devam ediyoruz. TeknoGaranti ile ürünlere ek garanti veriyoruz." yorumunu yaptı.

Gürcan, Dr. Teknolog çatısı altında müşterilerin üründen alışveriş sonrasında maksimum fayda sağlaması ve aldıkları teknoloji ürünlerinin ömrünü uzatması için en kapsamlı hizmet paketlerini sunduklarını belirterek, seçili mağazalarında Dr. Teknolog ekipleriyle müşterilerinin satış sonrası yaşadığı problemleri anında çözdüklerini dile getirdi.

2016 yılında satış sonrası hizmetlerde yüzde 25’lik artış sağladıklarına işaret eden Gürcan, "Bu yıl da hizmet rakamlarımızı en az bu oranda artırmayı hedefliyoruz." dedi.

Gürcan, gerçekleştirdikleri iş birlikleri ile müşteri portföylerini sürekli çeşitlendirip, genişlettiklerini kaydederek, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Oyuncak, giyim, peluş kırtasiye, kostüm, ayakkabıdan oluşan 6 farklı ana kategoride 400’ü aşkın ürün çeşidinin yer aldığı Disney Collection ürünleri, 31 ildeki 70 mağazamızda shop in shop formatında tüketicilerimizle buluşuyor. Disney karakterlerinin bir arada olduğu, bu kadar geniş ürün gamı da sadece TeknoSA mağazalarında var. Mağazalarımızda artık 2 yaşından itibaren herkese deneyim ve eğlence vaat ediyoruz. Ailenin her yaştan üyesinin mağazalarımıza girdiğinde ihtiyacı olan veya istediği teknoloji ve eğlence ürünlerini en geniş yelpazede bulabilmesi, 2017 yılı planlarımızda da önemli bir yere sahip olacak."

Dün akşam Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) finansal sonuçlarını açıkladıklarını aktaran Gürcan, "2016 yılını 3,07 milyar liralık ciro, 210 mağaza ve 2 bin 688 çalışanla tamamladık." dedi.

 

- "2016 yılının tamamı için 160,6 milyon liralık zarar açıkladık"

 

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bülent Gürcan, 2016 yılının tamamı için 160,6 milyon liralık zarar açıkladıklarını belirterek, "Zararın çok büyük bir çoğunluğu özellikle haziran-ağustos döneminde fit TeknoSa'yı yaratabilmek için yapmış olduğumuz mağaza kapanışları, oradaki stokların eksilmesi sebebiyle yapmış olduğumuz çalışmalarda uğradığımız zararlar ve finansal karşılıklardan kaynaklandı. Geçen yılın son çeyreğinde 10 milyon liranın üzerinde kâr elde ederek doğru işler yaptığımızı gösterdik." dedi.

Beyaz eşya ve küçük ev aletlerindeki ÖTV indirimine yönelik bir soruya ilişkin Gürcan, şunları söyledi:

"TeknoSA'nın hedefi her zaman kâr elde etmek. 2017 yılında da kâr elde etmeyi hedefliyoruz. ÖTV indirimini fiyatlarımıza yansıttık. Hatta Sevgililer Günü'nü de kullanarak biraz daha fazla yansıttık. Şu an yüzde 20'ye yakın indirimlerimiz var. Sevgililer Günü indirimleri bittiğinde de ÖTV indirimleri fiyatların üzerinde kalmış olacak. Bazı ürünler daha evvel gümrükten çekildiği için hepsinde ÖTV indirimini yansıtamadığımız oldu. Fakat özellikle geçtiğimiz hafta itibarıyla stoklarımıza yeni girmeye başlayan ürünlere ÖTV indirimi otomatikman yansımıştı.

Biz elimizdeki stoklarımıza da tedarikçimizle anlaşarak ÖTV indirimlerini kısmen de olsa yanıttık. ÖTV indirimi gelir gelmez ilk hafta yüzde 10'luk artış oldu. Sevgililer Günü sebebiyle cumartesi, pazar, pazartesi günleri küçük ev aletleri tarafında satışlarımız çok iyi gitti. Hala sevgilisine elektrikli süpürge alan ve o süpürgeyi kafasına yiyen var mıdır bilmiyorum ama özellikle küçük ev aletleri tarafında son 3 gündür iyi bir hareket var."

Gürcan, 2016'nın zor bir yol olduğunu ancak TeknoSA'nın tedbirlerini doğru alarak yılı iyi bitirdiğini dile getirerek, "2017 de zor bir yıl olacak gibi görünüyor ama biz 2017'ye hazırız. 2017'de olabilecek her türlü zorluğa göğüs gereceğimize inanıyorum. Kurlarla ilgili belirsizliğimiz var. Bir grup düşecek, bir grup yükselecek diyor. O yüzden biz şu an gördüğümüzle hareket ediyoruz. Kurlar en önemli gider olarak AVM kiralarında kendini gösteriyor. Orada mutlaka AVM'lerle temas halindeyiz." şeklinde konuştu.

Tüm alımlarının TL üzerinden olduğunu ve dövizle ürün satın almadıklarını vurgulayan Gürcan, "Dolayısıyla kurun hızlı iniş çıkışlarından minimum etkileniyoruz. Ancak yeni bir ürün piyasaya girdiğinde yeni kurla giriyor. Hem tedarikçilerimiz hem de bizler bunu direkt olarak fiyatlara yansıtmayıp, herkes bir takım fedakarlıklar yapıyor." bilgisini verdi.

Gürcan, 2016 yılında 280 civarında olan mağazalarından 70 tanesini kapattıklarını ve 2017 yılında 210 mağazada kalmayı hedeflediklerini söyledi.

Yeni açılacak AVM'lerde mağaza açmayı düşünmediklerini ve mağaza kapanışları nedeniyle 2016 yılında yüzde 20 civarı istihdam kaybı yaşadıklarını belirten Gürcan, "Şu anda 2 bin 688 çalışanımız var. Cumhurbaşkanımızın verdiği istihdam hedefini kendi açımızdan oldukça iyi gerçekleştiriyoruz. Perakendenin doğasında olan bir değişim oranı var. Bu yıl, 500 arkadaşımızı yenileriz. Yeni arkadaşlarımız kadroya girer, öbürleri çıkar gibi bir hesabımız da var." ifadelerini kullandı.

Gürcan, yeni bir ÖTV indirimi beklentilerinin olmadığını kaydederek, ekonominin ve ticaretin canlanması adına ileride farklı desteklerin gelebileceğini dile getirdi.

25 milyon TL'lik yatırım hedeflerinin çok büyük kısmının alt yapı tarafında olacağına dikkati çeken Gürcan, "Müşterilerimizin kur oynaklığı nedeniyle alımlarda bekleyip görelim tereddütleri var. Ciroya da yansıyordur. Biz de kuru bir yere kadar tutuyoruz. Ancak yeni mallar ve yeni modeller geldiği zaman ister istemez Kore'den ne kadara yüklendiyse o kadara geliyor. Kurun etkisi mutlaka vardır. Ancak zararda öncelik kur değil. Zararın asıl nedeni fit TeknoSA'yı oluşturmak için yaptığımız maliyetler." şeklinde konuştu.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.